04.11.2015

Viuluvirtuooseja kerrakseen: Amandine Beyer ja Antti Tikkanen taituroivat Suomalaisen barokkiorkesterin solisteina


FiBOn Residenssisarjan syksyn toisessa konsertissa 13. marraskuuta sukelletaan erääseen musiikinhistorian murroskohtaan: barokin aika sysäsi liikkeelle sekä instrumentaalimusiikin nousun että kehityksen kohti nykyisenkaltaista konserttoa, jonka tähtenä loistaa virtuoosisen taitava muusikko. Ritarihuoneen lavalle astuukin kaksi viuluvirtuoosia, ranskalainen Amandine Beyer ja Antti Tikkanen.

Sanoista riippumattoman instrumentaalimusiikin esiinnousu barokin aikakaudella synnytti soitinvirtuoosin, jonka käsissä soitin todella heräsi henkiin. Usein kyse oli viulusta, sillä viulun juuret olivat villissä katusoitossa. Soluttauduttuaan salonkeihin viulu toi mukanaan uskomattoman teknisen säihkeen, pyörryttävän nopeat kuviot ja akrobaattisen notkeuden.

Viulu oli ennen kaikkea italialainen soitin ja italialaisen tyylin airut. Juuri barokin ajan Italiassa kehittyi konsertto, virtuoosin areena, ja viululla oli konserttomusiikissa päärooli. Concerto grossossa solististen soittimien ryhmä vuorottelee säestävän yhtyeen kanssa, ja erityisen taitavaksi lajissa kehittyi italialaisesta tyylistä ammentanut kosmopoliittisäveltäjä G. F. Händel.

Solistikonserton hioi huippuunsa Antonio Vivaldi, ja vaikka esimerkiksi Stravinski tokaisi, että Vivaldi sävelsi saman konserton 500 kertaa, Venetsian ”Punatukkaisen papin” konserttotyyli oli barokin loistokkaimpia innovaatioita, jota ihailivat niin yleisöt kuin säveltäjätkin ympäri Euroopan. Vivaldi kehitti kolmiosaisen konserttomuodon, joka antoi virtuoottisen mielikuvituksen pulputa estottoman vapaana. Sävellysmuotona solistikonsertto onkin musiikinhistorian kestosuosikkeja klassismista ja romantiikasta aina nykymusiikkiin saakka.

Konserttoja sylin täydeltä – virtuoosien viulukonserttokoulu
Pe 13.11.2015 klo 19 Ritarihuone, Helsinki
Amandine Beyer, viulu
Antti Tikkanen, viulu
Suomalainen barokkiorkesteri

Evaristo Felice Dall’Abaco (1681–1767): Orkesterikonsertto Op. 5, nro 6, D-duuri
Pietro Antonio Locatelli (1695–1764): Orkesterikonsertto op. 6, nro 7, Es-duuri, ”Ariannan valitus”
Francesco Geminiani (1680–1762): Concerto Grosso nro 10, F-duuri (Corellin op. 5, nro 10 mukaan)

***
Antonio Vivaldi (1678–1741): Konsertto neljälle viululle B-duuri, RV 553
Georg Friedrich Händel (1685–1759): Concerto grosso Op. 6, nro 4, a-molli
Antonio Vivaldi: Viulukonsertto B-duuri, ”Omistettu Chiarettalle”, RV 372