02.10.2015

Sata salamaa iskee tulta – Diandra syystunnelmissa


Lappeenrannan kaupunginorkesterin ja Rakuunasoittokunnan Syystunnelmia konsertissa torstaina 8.10.2015 klo 19 Lappeenranta-salissa solistina laulaa suosittu Idols -tähti Diandra Flores.

Diandran ”Show must go on” solistijakson ohella konsertissa kuullaan suuren yleisön toiveklassikkona Edward Griegin Peer Gynt -sarja nro 1 op. 46 samannimisestä näytelmästä, jonka ehkä tunnetuimmat osat ovat Aamutunnelma ja Vuorenpeikkojen tanssi. Konsertin päänumerona kuullaan nuoren Igor Stravinskyn Sinfonia nro 1 Es-duuri op. 13. Konsertin johtaa kapellimestari Ari Rasilainen.

Diandra
aloitti viulunsoiton kuusivuotiaana Hyvinkään musiikkiopistossa. Kahdeksanvuotiaana hän aloitti lauluduo-esiintymiset sisarensa kanssa. Syksyllä 2004 Diandra voitti lastenlaulukilpailu Staraoken.

Flores opiskeli lukiossa, mutta keskeytti opinnot kolmannen vuoden syksyllä. Hän kuitenkin jatkoi opintojaan Lahden konservatoriossa, jossa suoritti muusikon perustutkinnon. Muusikoksi hän valmistui toukokuussa 2013. Diandran isä on kotoisin Chilestä ja äiti on suomalainen. Diandralla on synestesia, josta johtuen Diandra näkee musiikin väreinä ja muotoina.

Diandran kultaa myynyt esikoisalbumi Outta My Head julkaistiin 6. heinäkuuta 2012. Albumi sisäsi sekä uusia lauluja että cover-versioita. Hän lauloi albumilla englanniksi ja suomeksi. Albumin ensimmäinen virallinen single ”Outta My Head” sai radioensisoittonsa 4. kesäkuuta 2012 YleX -kanavalla.

Keväällä Diandra osallistui MTV3-kanavalla esitettyyn Tähdet, tähdet -ohjelmaan, jossa hän sijoittui toiseksi Jari Sillanpään voittaessa kilpailun. Diandra sai finaalissa annetuista äänistä 40,5 prosenttia. Syksyllä 2014 Diandra toimi yhtenä tähtivalmentajista The Voice Kids -ohjelman toisella tuotantokaudella.

Diandra julkaisi 24. lokakuuta 2014 toisen albuminsa Dynamiittii. Albumin ensimmäinen single ”Paha poika” julkaistiin 13. kesäkuuta 2014, ja se myi kultaa. Artisti äänitti toista albumiaan aluksi englanniksi ja sen oli tarkoitus ilmestyä alun perin jo elokuussa 2013. Diandra ehti julkaista albumilta myös singlen ”Lost”.

6. toukokuuta 2012 Diandra Flores voitti Suomen Idolsin saatuaan 62 prosenttia annetuista yleisöäänistä. Diandra sai 40 000 euron arvoisen levytyssopimuksen Universal Musicin kanssa. Diandra oli ensimmäinen naispuolinen Idols-voittaja sitten ensimmäisen tuotantokauden Hanna Pakarisen.

Konserttilippuja myydään ennakkoon kaupungintalon Asiakaspalvelukeskus Winkissä. Lippuja on saatavilla myös Lippupisteen toimipaikoista kautta maan ja netistä lippu.fi.
Konsertti kuuluu kausikorttisarjaan.

Asiakaspalvelukeskus Winkki (Villimiehenkatu 1)
ma−pe klo 8−16, puh. (05) 616 2220 
[email protected]