13.05.2013
Pohjois-Karjalan nuoret solistit kisaavat konsertissa
Viisi pohjoiskarjalaista musiikin opiskelijaa esiintyy Pohjois-Karjalan nuoret solistit ‑kilpailun finaalissa 16.5. klo 19 Carelia-salissa. Kaupunginorkesterin kevätkauden päättävässä konsertissa kisaavat huilisti Ilkka Eronen Pielisen Karjalan musiikkiopistosta sekä viulisti Joonas Pekonen, kontrabasisti Ville Koponen ja pianistit Reetamaria Rajala ja Tatu Eskelinen Joensuun konservatoriosta. Konsertin johtaa kapellimestari Arturo Alvarado.
Kilpailun soitinjakauma ja konsertin ohjelma on ilahduttavan monipuolinen. Ohjelmassa on Henri Wieniawski-Gounodin Fantasia Faust-oopperan teemoista viululla sekä ensimmäiset osat Carl Stamitzin Huilukonsertosta, Antonio Capuzzin Kontrabassokonsertosta, Mozartin Pianokonsertosta nro 23 ja Chopinin Pianokonsertosta nro 1.
Perulaissyntyinen Arturo Alvarado on opiskellut orkesterinjohtoa Pietarin Rimsky-Korsakov konservatoriossa sekä Sibelius-Akatemiassa. Hän on täydentänyt opintojaan Pariisissa ja Berliinissä ja useilla mestarikursseilla eri puolilla maailmaa. Alvarado on johtanut monia orkestereita Euroopassa ja USA:ssa, kuten Tampere Filharmoniaa, Varsovan Filharmonista orkesteria ja Norrköpingin Sinfoniaorkesteria.
Konserttiin nuoret solistit valittiin oppilaitosten sisäisistä karsinnoista välieriin päässeiden yhdeksän opiskelijan joukosta. Välierässä mukana oli nuoria muusikoita Joensuun konservatoriosta sekä Keski-Karjalan ja Pielisen Karjalan musiikkiopistoista. Kilpailun järjestävät Joensuun kaupunginorkesteri ja Orkesterin ystävät ry.