17.09.2015

Oboen säveliä Joensuun kaupunginorkesterin konsertissa


Valoisia oboen säveliä

Joensuun kaupunginorkesterin taiteellinen johtaja, Jurjen Hempel, on jälleen onnistunut houkuttelemaan orkesterin solistiksi erään maailman parhaan orkesterin, Concertgebouw’n, muusikoita. Tällä kertaa vuorossa on oboen äänenjohtaja Lucas Macías Navarro torstaina 24.9. klo 19 Carelia-salissa, Oboen sävelin -konsertissa. Macías Navarro soittaa Richard Straussin Oboekonserton. Konsertto on sävelletty toisen maailmansodan jälkeen ja se on eräs Straussin idyllisimpiä ja valoisimpia teoksia kuvastaen sodan jälkeistä uuden ajan alkamista. Muuna ohjelmana on Tapio Tuomelan Lapin maisemakuvia maalaileva Lappic, sekä W.A. Mozartin Sinfonia nro 38 D-duuri, lisänimeltään ”Prahalainen”.

Vuonna 1978 Valverde del Caminossa, Espanjassa syntynyt Lucas Macías Navarro on opiskellut mm. Freiburgin yliopistossa sekä Berliinin filharmonikkojen Karajan Akatemiassa. Vuodesta 2012 lähtien Macías Navarro on toiminut Freiburgin Musiikkikorkeakoulun professorina. Musiikillista kehitystään hän jatkaa opiskellessaan orkesterin johtoa Mark Stringerin ohjauksessa Wienissä. Alankomaalaisen Kuninkaallisen Concertgebouw-orkesterin sekä Lucerne Festivalin orkesterin oboen äänenjohtajana hän on toiminut vuodesta 2007.

Alankomaalainen Jurjen Hempel opiskeli orkesterinjohtoa Utrechtin konservatoriossa sekä Tanglewoodin kapellimestariluokalla. Hän sijoittui vuoden 1995 Jean Sibelius -kapellimestarikilpailussa jaetulle kolmannelle sijalle ja on siitä lähtien ollut Suomessa säännöllisesti nähty vieras. Kotimaassaan Hempel on johtanut esim. Netherland Radio Symphony Orchestraa sekä Concertgebouw-orkesteria. Hän on myös BBC:n sinfoniaorkesterin ja BBC Scottish sinfoniaorkesterin säännöllinen vierailija.