14.03.2014

Liettualaisen Onuté Narbutaitén teos saa kantaesityksensä Kokkolassa – Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin tilausteos myös radioidaan

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri (KPKO) ja kunniakapellimestari Juha Kangas kantaesittävät konsertissaan lauantaina 22. maaliskuuta liettualaisen säveltäjän Onutė Narbutaitėn teoksen ”Was there a butterfly?” Onutė Narbutaitė (s. 1956) on Liettuan huomattavimpia säveltäjiä. Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin ja Narbutaitėn yhteistyö alkoi jo 1990-luvulla, jolloin orkesteri levytti hänen teoksensa Opus lugubre. Tämän seurauksena Narbutaitė kirjoitti ja omisti KPKO:lle Kaustisen kamarimusiikkiviikon tilauksesta v. 1998 jousiteoksen Sinfonia col triangolo, jonka orkesteri on myös levyttänyt. Kokkolan Snellman-salissa lauantaina 22.3. kantaesityksensä saavan teoksen ”Was there a butterfly?” on Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin tilausteos ja se on omistettu kapellimestari Juha Kankaalle ja orkesterille.

Säveltäjä itse kertoo teoksestaan mm. seuraavasti:

”Alkuperäinen musiikillinen idea ja kappaleen työnimi oli Ostinato. Ostinato musiikillisten aiheiden jatkuvana kertauksena merkitsee toistuvaa paluuta samaan paikkaan, samaan muistoon, samaan unelmaan – synkkään ja pimeään. /…/ Koko sävellysprosessin läpi perhonen lepatteli eri muodoissa mieleni uumenissa. Mysteerisenä tuulahduksena, Psyyken varjona – antiikin kreikan Psykhe-sana tarkoittaa sekä sielua, henkäisyä että perhosta. Taikka metamofoosin vertauskuvana, siipien hetkittäisenä levittämisenä.” 

Yle radio 1 nauhoittaa konsertin, ja se lähetetään 28. maaliskuuta. Konsertissa kuullaan lisäksi Waltonin kaksi kappaletta jousille elokuvasta Henry V, Schubertin jousikvartetto d, ”Tyttö ja kuolema” sekä J.S. Bachin pianokonsertto d, BWV 1052, solistina Roope Gröndahl.