12.08.2014

Leonard Slatkin johtaa RSO:a Lorin Maazelin tilalta huhtikuussa 2015

Yhdysvaltojen maineikkaimpiin ja kokeneimpiin kapellimestareihin kuuluva Leonard Slatkin saapuu johtamaan Radion sinfoniaorkesteria 10.4.2015. Hän johtaa konsertin hiljattain menehtyneenLorin Maazelin tilalta. Konsertin ohjelmassa on Cindy McTeen Circuits, Paul Hindemithin Sinfoniset metamorfoositsekä BerliozinFantastinen sinfonia.

Ensimmäistä kertaa Suomessa vieraileva Slatkin toimii tällä hetkellä Detroitin sinfoniaorkesterin ja Lyonin kansallisorkesterin musiikillisena johtajana. Hän on työskennellyt myös St. Louisin sinfoniaorkesterin ja Washingtonin kansallisorkesterin musiikillisena johtajana sekä BBC:n sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina. Kaudella 2014–2015 hän juhlii 70-vuotissyntymäpäiväänsä kolmiviikkoisella Tšaikovski-festivaalilla Detroitissa, Brahmsin sinfonioiden esityksillä Lyonissa sekä johtaa mm. New Yorkin filharmonikoita, Japanin radion sinfoniaorkesteria ja Berliinin saksalaista sinfoniaorkesteria.

Slatkin syntyi Los Angelesissa muusikkoperheeseen. Hänen viulisti-isänsä ja sellisti-äitinsä kuuluivat kuuluisan Hollywood String Quartetin perustajiin. Slatkin opiskeli jo varhain orkesterinjohtoa viulunsoiton ohella mm. Aspenissa Walter Susskindin ja Juilliardin musiikkikorkeakoulussa Jean Morelin johdolla.

Leonard Slatkin on tehnyt yli 100 levytystä, joista seitsemän on voittanut Grammyn. Lyonin kansallisorkesterin kanssa hän on taltioinut mm. Rahmaninovin pianokonsertot sekä Ravelin ja Berliozin teoksia. Detroitin sinfoniaorkesterin kanssa Slatkin on levyttänyt Beethovenin sinfoniat.

Slatkin on National Conducting -instituutin ja St. Louisin nuoriso-orkesterin perustaja ja johtaja. Hän opettaa orkesterinjohtoa Indianan yliopistossa, Manhattan School of Music’ssa sekä Juilliardin musiikkikorkeakoulussa.

Slatkin on saanut Yhdysvalloissa National Medal of Arts -ja Amerikan sinfoniaorkesterien Gold Baton Award -palkinnot. Ranskassa hänelle on myönnetty erittäin arvostettu Kunnialegioonan ritarin arvonimi. Slatkin on mm. Juilliardin musiikkikorkeakoulun sekä Indianan ja Michiganin yliopistojen kunniatohtori.

Kertalippujen myynti konserttiin alkaa 3.1.2015 Lippupalvelussa.

Pe 10.4.2015 klo 19
PERJANTAISARJA 12
Leonard Slatkin, kapellimestari
McTee: Circuits
Hindemith: Sinfoniset metamorfoosit
Berlioz: Fantastinen sinfonia
ENNEN KONSERTTIA klo 18, Konserttisali:
Huumeiden historiaa ja Fantastisen sinfonian houreet
Professori Jaakko Hämeen-Anttila