17.04.2015

Lapin kamariorkesteri: Liidarilegendan käsissä -konsertti


Lapin kamariorkesterin Kamarisinfoniakonsertti ”Liidarilegendan käsissä” on torstaina 23.4. klo 19.00 Korundissa ja perjantaina 24.4. klo 19.00 Sodankylän kirkossa.

Orkesteria saapuu johtamaan jo nuorena Berliinin Filharmonikkojen ykköskonserttimestarina legendaariseksi tullut viulisti Guy Braunstein, joka toimii myös solistitehtävissä yhdessä huippuhuilistivaimonsa Gili Schwarzmanin kanssa.

Braunstein aloitti jo nuorena esiintymisen kansainvälisenä solistina ja kamarimuusikkona ja on siitä lähtien soittanut mm. Israelin filharmonikkojen Zürichin Tonhallen ja Philharmonica de la Scalan kanssa. Hän on tehnyt yhteistyötä mm. Isaac Sternin, András Schiffin, Zubin Mehtan ja Daniel Barenboimin kanssa. Braunstein keskittyy nykyään solisti-, kamarimuusikko- ja kapellimestariuraansa.

Lapin kamariorkesterin konsertissa Braunstein yhdessä orkesterin kanssa esittää klassis-romanttiseen painottuvan ohjelman, jossa kuullaan Haydnin Alkusoitto d-molli, Saint-Saënsin Havanaise David Walterin sovituksena ja Suomen ensiesityksenä sekä Mozartin Sinfonia no 33 ja juhlavuosisäveltäjämme Sibeliuksen Suite mignonne.

Toisen puoliajan konsertissa aloittaa Vaughan Williamsin The Lark Asceding. Illan toinen solisti Gili Schwarzman soittaa Mozartin Huilukonserton no 2 D-duuri. Konsertto on alun perin kirjoitettu oboelle, mutta Mozart muokkasi vuotta myöhemmin sen huilulle. Kansainvälistä tunnustusta saanut Schwarzman esiintyy ympäri maailmaa solistina ja tekee mielellään yhteistyötä eri kamarimusiikkikokoonpanojen kanssa.

Kuva: Alexandra Heinz