07.04.2017

Lapin kamariorkesteri Budapest Spring Festivaalille


Lapin kamariorkesteri on kutsuttu konsertoimaan 36. Budapest Spring Festivaalille.

Festivaali on yksi Keski-Euroopan merkittävimmistä kulttuurifestivaaleista. Kahden viikon festivaalin aikana Budapestissä on yli 200 kulttuuritapahtumaa, vierailijoita mm. Italiasta, Ranskasta, Puolasta, Hollannista, Saksasta ja Virosta.

Lapin kamariorkesterin konsertti on keskiviikkona 12.4. konserttitalo Vigadóssa.
Konsertin johtajana ja solistina on kapellimestari John Storgårds, toinen solisti on unkarilainen cimbalomtaituri András Salas.

Lapin kamariorkesterin ohjelmassa on Aarre Merikannon ugrilaiseen kansansävelmään perustuva Arioso Unkarin ensiesityksenä, toinen suomalainen teos on Kalevi Ahon Sinfonia no 14 ’Rituals’. Unkarilaisen säveltäjä Zoltán Kodályn kuolemasta tulee tänä vuonna 50 vuotta, hänen tuotannostaan kuullaan sovitus Adagio sooloviululle ja kamariorkesterille. Unkarin ensiesityksinä kuullaan ranskalaisen Edith Canat de Chizyn ’Lands away’ jousille ja cimbalomille sekä Claude Debussyn Neljä pianopreludia kamariorkesteri-sovituksena.

France-Radio radioi konsertin Ranskaan.