11.01.2021

Kymi Sinfoniettan kevätkauden alku ja tulevaisuudennäkymät

KEVÄTKAUDEN ALOITUS:

Vallitsevan koronatilanteen ja kokoontumisrajoitusten vuoksi Kymi Sinfonietta ei pääse aloittamaan kevätkauttaan konsertoiden yleisölle. Orkesteri on rakentanut monipuolisen, värikkään ja mielen- kiintoisen kevätkauden ohjelman, ja tarkoituksena oli julkaista ensin kahden ensimmäisen kuukauden konsertit – vähän samaan tapaan kuin syksylläkin. Koronan leviämisvaiheen jatkuminen Kymenlaaksossa pakotti kuitenkin muuttamaan suunnitelmia.

Niinpä Kymi Sinfonietta pyrkii välittämään rajoitusten aikana suuren osan kevätkauden ohjelmas- taan yleisölle joko videoiden tai striimausten kautta. Sen lisäksi orkesteri julkaisee myös lyhyempiä esityksiä ja postauksia KYMI SINFONIETTA LIVES-kanavallaan viime vuoden tapaan.

Konsertointia pyritään jatkamaan tilanteen rauhoittuessa syksyn tapaan, julkaisten muutaman kuukauden konsertit kerralla.

KYMI SINFONIETTAN KUNTIEN RAHOITUS:

Syyskaudella Kymi Sinfoniettassa elettiin myös toisenlaisessa epävarmuudessa: Mitä Kymi Sinfoniet- tan kaupunkien rahoitukselle – ja tulevaisuudelle tapahtuu? Elokuun alussa Kouvolasta kantautui julkisuuteen tietoja mahdollisista avustusten leikkauksista, minkä jälkeen monet ihmiset ja tahot ilmaisivat huolensa tilanteesta. Joulun alla saatiin tietoa Kotkan ja Kouvolan välisestä uudesta sopi- musluonnoksesta, joka tulee hyväksyttäväksi vielä kummankin kaupungin hallintoelimissä. Sopimus kattaa useamman vuoden:

Omistajakaupungit Kotka ja Kouvola ovat valmistelleet uutta pitkäaikaista sopimusta, jossa Kymi Sinfoniettan rahoitus varmistetaan aina 2026 asti. Kouvolan rahoitusosuus tulee uudessa sopimuksessa olemaan aikaisempaa pienempi. Kotka lisää omaa rahoitusosuuttaan ja omistustaan yhtiössä, jolloin orkesterin rahoitus säilyy samantasoisena.

Orkesterin toiminta kaupungeissa suhteutetaan avustusosuuksien mukaan. Käytännössä tämä mer- kitsee sitä, että Kymi Sinfonietta joutuu vähentämään toimintaansa Kouvolassa sekä konserttien että jalkautumisten suhteen. Viime vuoteen saakka Kymi Sinfonietta on toiminut koko historiansa ajan samalla volyymilla kummassakin omistajakaupungissa.

KYMI SINFONIETTAN VERKKOKONSERTIT KEVÄTKAUDEN 2021 ALUSSA:
(Tämän lisäksi myös muita esityksiä ja postauksia KYMI SINFONIETTA LIVES -kanavalla)

AVAJAISKONSERTTI
Ke 27.1. klo 19

Löydät linkin konserttiin Kymi Sinfoniettan nettisivuilta: www.kymisinfonietta.fi
Kapellimestari ja laulusolisti: Taavi Oramo
Harppusolisti: Päivi Severeide
Lausunta: runoilija Auli Särkiö

Claude Debussy: Dance sacrée et danse profane (Pyhä ja maallinen tanssi)
Heta Aho:
Kaksi Tanka-laulua: Älä hymyile, Illalla jätän
Kolme laulua Edith Södergranin runoihin:Ett yndelsiga havet Du som aldrig Revance
Claude Debussy: La Mer est plus belle (Meri on kauniimpi)
Auli Särkiö: meriaiheisia runoja

Nyt ovat luovat voimat liikkeellä! Yksi Suomen monipuolisimmista nuorista muusikoista, kapellimestari-laulusolisti Taavi Oramo, säveltäjä-huilisti Heta Aho ja runoilija Auli Särkiö koostavat Kymi Sinfoniettan soittajien kanssa upean musiikkia ja runoa yhdistävän kokonaisuuden.

Se vie meidät sekä meren että mielen syvyyksiin, ja lumoaa kauneudellaan ja värikkyydellään. Claude Debussyn meren mahtia kuvaava laulu, ja tanssien keinuva ja maalaileva sävelvuo kohtaa- vat Heta Ahon Södergran-laulujen isojakin kuohuja tyrskyävän musiikin sekä Auli Särkiön meriai- heiset runot. Debussyn maalauksellisissa tansseissa soolosivellintä käyttää harpisti Päivi Severeide.

BAROKKIKONSERTTI
Ke 3.2. klo 19

Löydät linkin konserttiin Kymi Sinfoniettan nettisivuilta: www.kymisinfonietta.fi
Liidaus: Raymond Cox, viulu

I. F. Biber: Sonaatit nro 1 ja 12 kokoelmasta “Sonatae tam aris quam aulis servientes” (1676)
Christoph Graupner: Alkusoitto F-duuri
Jean-Babtiste Lully: Viisi tanssiosaa näyttämöteoksista ’Alceste’ (1673) ja ’Porvariaatelismiehenä’ (1670)
Johann David Heinichen: Concerto grosso F-duuri (n. 1720)

Tämä barokkikonserttimme tarjoaa totutusta poikkeavaa! Tällä kertaa mukana on nimittäin koko Kymi Sinfoniettan soitinvalikoima, ja sen lisäksi vielä barokin ajan loistava “komppiryhmä”, Matias Häkkinen cembalossa ja Jarmo Julkunen luutussa. Konserttimestari Raymond Coxin liidaamassa konsertissa kuullaan koukuttavaa barokkimusiikkia ylväästä fanfaaritunnelmasta elämäniloisiin tanssisäveliin. Konsertissa kuullaan myös Kymi Sinfoniettan uusimpia soittimia; vanhan mallin mukaan rakennettuja barokkikäyrätorvia.