15.04.2010

Konserttikävijältä 300 000 euron lahjoitukset RSO:lle ja Sibelius-Akatemialle

Kapellimestariluokan opikelija harjoittelee orkesterin edessä.

Sibelius-Akatemian kapellimestariluokan opiskelija harjoittelee orkesterin edessä.

Kuva: YLE

Klassisen musiikin ystävänä tunnettu apteekkari oli aktiivinen Radion Sinfoniaorkesterin konserttivieras ja halusi tukea Sibelius-Akatemiassa opiskelevia nuoria ja lahjakkaita muusikoita.

Radion Sinfoniaorkesterin intendentti Tuula Sarotie kertoo, että testamenttilahjoituksen tehnyt apteekkari oli orkesterin kausikortin haltija ja hän oli vuosikymmenien ajan tuttu näky orkesterin RSO:n konserteissa. Apteekkari jakoi puolet omaisuudestaan RSO:n ja Sibelius-Akatemian kesken. Molemmat tahot saivat käyttöönsä noin 300 000 euroa.

Sarotien iloitsee lahjoituksesta ja kertoo, että summalla on päätetty hankkia jousisoittimia.

– Soittimien tarkkaa määrää ei ole vielä päätetty. 300 000 eurolla kuusi erinomaista soitinta tai kaksi aivan huippusoitinta, Sarotie kertoo.

Sarotie uskoo, että lahjoittaja olisi ollut tyytyväinen kuulleessaan, että summalla hiotaan orkesterin sointia.

– Olen aivan varma, että lahjoitus tulee kuulumaan Radion sinfoniaorkesterin soinnissa, varsinkin kun siirrymme Musiikkitaloon, missä sointi todella merkitsee jotakin.

Sibelius-Akatemiassa testamenttilahjoitus kohdennetaan opetus- ja tutkimustyöhön sekä taiteellisen työn tueksi.

Yliopistouudistuksen myötä yliopistojen vastuu ja itsenäisyys rahoituksen hankinnassa kasvoi merkittävästi. Sibelius-Akatemian tavoitteena on kerätä vuoden 2010 loppuun mennessä vähintään miljoona euroa, jota valtio tukee 2,5-kertaisella vastinrahoituksella.

– Lahjoituksen ansiosta olemme huomattavasti lähempänä tavoitettamme, sanoo Sibelius-Akatemian rehtori Gustav Djupsjöbacka.

Lahjoittaja oli kertonut, että Radion Sinfoniaorkesterin konserttien olleen hänelle ilon aihe.

– Siinä vaiheessa kun hän tiesi olevansa parantumattomasti sairas, RSO:n konsertit olivat hänen suuri lohtunsa, Sarotie muistelee apteekkaria.

YLE Helsinki