19.10.2016

Jyväskylä Sinfonian ja Waltteri Torikan uusi levy sisältää huikeita rakkauslauluja


Jyväskylä Sinfonia jatkaa menestyksekästä yhteistyötään baritoni Waltteri Torikan kanssa uudella Rakkaus-levyllä, joka julkaistaan ensi viikolla. Levy on jatkoa viime vuonna julkaistulle levylle Sydän, joka on myynyt jo yli 30000 kappaletta ja oli viime joulun toiseksi myydyin albumi Suomessa.

Kapellimestari Ville Matvejeffin johtamalla suomenkielisellä levyllä kuullaan upeita tulkintoja erityylisistä rakkauslauluista, jotka Torikka valitsi levylle yli tuhannen laulun joukosta. Mukana on mm. Kummisetä-elokuvan klassikko Puhu hiljaa rakkaudesta (Speak Softly Love), alun perin Lara Fabianin esittämä Lupaus (Broken Vow) sekä Mari Rantasilan tunnetuksi tekemä Vain rakkaus. Tunnettujen laulujen lisäksi levyllä on kolme uutta kappaletta, joista Kaikki on kaunista on Waltteri Torikan itsensä tekemä.

Levyn julkaisee Warner Music Finland ja sen on tuottanut Janne Huttunen. Levy äänitettiin elokuussa Hannikaissalissa, Jyväskylässä.