08.12.2015

Jorma Hynninen solistina Mikkelin kaupunginorkesterin joulukonserteissa


Mikkelin kaupunginorkesterin joulukonserteissa virittäydytään joulun tunnelmaan baritoni Jorma Hynnisen unohtumattomien joululaulutulkintojen äärellä Mikkelin tuomiokirkossa to 10.12. klo 19 ja Kangasniemen kirkossa 11.12. klo 19. Sibeliuksen ja muiden suomalaissäveltäjien joululaulujen lisäksi ohjelmassa on jouluista barokkimusiikkia, ja konserteissa esiintyy myös Matti-Veikko Kuusen valmentama Mikkelin oratoriokuoro. Konsertit johtaa kaupunginorkesteria useasti viimevuosina johtanut tanskalaiskapellimestari Jesper Nordin.

Konsertit toteutetaan yhteistyössä Mikkelin tuomiorovastikunnan kanssa, ja vierailukonsertti Kangasniemellä on Kangasniemen kirkon 200-vuotisjuhlan päätöstapahtuma. Kangasniemen kirkko vihittiin käyttöön 1.1.1815. Kirkon rakentajana toimi Matti Salonen, joka rakensi myös Mikkelin Pitäjänkirkon, jonka 200-vuotisjuhlaa vietetään ensi vuonna.

Jesper Nordin opiskeli orkesterinjohtoa Tanskan kuninkaallisessa musiikkiakatemiassa Giancarlo Andrettan johdolla ja yksityisesti professori Janos Fürstin johdolla Pariisissa. Valmistumisensa jälkeen Nordin on johtanut useimpia Tanskan ammattiorkestereita ja -kuoroja, sekä vieraillut kapellimestarina Englannissa, Ranskassa, Unkarissa, Ukrainassa ja Suomessa. Tanskan kuninkaallisessa oopperassa hän on johtanut ooppera- ja balettinäytöksiä vuodesta 2010 lähtien. Jesper Nordin toimii aktiivisesti myös säveltäjänä ja sovittaja. Nordinin aiemmalla Mikkelin-vierailulla kuultiin hänen oma teoksensa Stargazer Pastorale.

Professori Jorma Hynninen on suomalaisen esittävän säveltaiteen kansainvälisesti arvostetuimpia edustajia niin ooppera-, lied- kuin konserttilaulajana. Hän on esiintynyt maailman merkittävimmillä esiintymisareenoilla ja oopperarooleja hän on tehnyt yli 60. Hynninen on kantaesittänyt nimiroolit lukuisissa kotimaisissa oopperoissa mm. Aulis Sallisen Kullervossa ja Einojuhani Rautavaaran oopperassa Aleksis Kivi. Hynninen toimi Kansallisoopperan taiteellisena johtajana vuosina 1984–1990 sekä Joensuun laulujuhlien taiteellisena johtajana 1980–91. Hän on myös ollut Savonlinnan Oopperajuhlien taiteellinen johtaja sekä Sibelius-Akatemian laulumusiikin professori. Yli kymmenen suomalaisen oopperalevytyksen lisäksi Hynninen on levyttänyt mm. keskeistä oopperaohjelmistoa, liediä ja hengellistä musiikkia.

JOULUKONSERTTI
to 10.12.2015 klo 19, Mikkelin tuomiokirkko
pe 11.12.2015 klo 19, Kangasniemen kirkko
Jesper Nordin, kapellimestari
Jorma Hynninen, baritoni

Mikkelin oratoriokuoro, valm. Matti-Veikko Kuusi

Sibelius, Madetoja, Kaski, Siukonen; Joululauluja
Buxtehude: Das neugeborne Kindelein; In dulci jubilo
Mozart: Te Deum
Torelli: Concerto grosso g-molli, Joulukonsertto