22.02.2017

Janne Mertanen Schumannin parissa Lieksassa ja Joensuussa


Joensuulaislähtöinen pianisti Janne Mertanen nousee Joensuun kaupunginorkesterin solistiksi ke 1.3. Lieksassa Brahe-salissa klo 19 ja to 2.3. Joensuussa Carelia-salissa klo 19. Hänen tulkitsemanaan kuullaan kaksi Robert Schumannin pianoteosta – Johdanto ja Allegro appassionato sekä Johdanto ja Konsertti-Allegro. Schumannin vaimolleen, pianisti Clara Schumannille säveltämiä, intohimoa hehkuvia teoksia ei ole aiemmin esitetty Joensuun kaupunginorkesterin konserteissa. Muu ohjelma esittelee lisää romantiikan mestarin, Schumannin musiikkia, kun alkusoittona on Hermann ja Dorothea Goethen runon pohjalta ja konsertin päättää Sinfonia nro 2. Konsertit johtaa Jurjen Hempel.

Sibelius-Akatemiassa Erik T. Tawaststjernan ja Dmitri Bashkirovin oppilaana opiskellut Janne Mertanen tunnetaan erityisesti Chopinin pianoteosten tulkkina. Hän voitti kansainvälisen Chopin-kilpailun Darmstadtissa vuonna 1992 ja samana vuonna Nyborgin pohjoismaisen pianokilpailun Tanskassa. Mertanen on esiintynyt useimpien suomalaisten orkestereiden solistina, ja hänellä on ollut kiinnityksiä useisiin pohjoismaisiin orkestereihin. Lisäksi hän on esiintynyt eri puolilla Eurooppaa sekä Etelä-Amerikassa, Aasiassa, Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Australiassa. Kaksi hänen Chopin-levyään on saanut arvostetun Grand Prix du Disque Frédéric Chopin -palkinnon.

Joensuun kaupunginorkesterin taiteellinen johtaja Jurjen Hempel opiskeli orkesterinjohtoa Utrechtin konservatoriossa opettajinaan David Porcelijn ja Kenneth Montgomery. Hempel tuli palkituksi vuoden 1995 Jean Sibelius ‑kapellimestarikilpailussa ja siitä lähtien hän on ollut säännöllinen vieras Suomalaisissa orkestereissa. Kotimaassaan Hempel on johtanut esim. Radio Philharmonic Orchestra Hollandia ja Concertgebouw –orkesteria.