29.08.2014

Hurmaava kapuluokka vierailulla Joensuun kaupunginorkesterilla ja avoimet harjoitukset torstaina

Kaupunginorkesterin loisteliaassa lauantaimatineassa 6.9. klo 14 Carelia-salilla kuullaan Sibelius-Akatemian kapellimestariluokan oppilaiden johtamana Dvořákia, Saariahoa ja Englundia. Tšekkiläisen Anton Dvořákin Serenadi puhaltajillehehkuu aristokraattista vanhan ajan täsmällisyyttä niin tempossa, äänenvärin tasaisuudessa kuin harmonian kuljettamisessakin. 1800-luvun lopulla sävelletty teos palaa loisteliaisiin rokokoon tunnelmiin ja linnansaleihin. Saariahon huilukonsertto Aile du songe puolestaan palauttaa nykyaikaan taitavalla huilun äänenvärien käytöllä ja mystisillä klustereilla. Saariaho pitää kuulijan mielenkiintoa yllä vapaapulsatiivisuudella ja näennäisellä harmoniattomuudella. Suomalaisuus jatkuu Englundin sinfonialla nro 4, ”Nostalginen”. Sinfonia seikkailee tunnelmasta toiseen välttäen mahtipontisuutta mutta sitäkin suuremmalla intensiteetillä. Konserttia johtavat Christian Øland, Janne Nisonen ja Lauri Ahokas. Huilusolistina Heta Aho ja kapellimestariluokan valmentajana Atso Almila.

Tanskalainen nuori lahjakkuus Christian Øland aloitti musiikkiopintonsa varhaisella iällä ja kapellimestariopinnot Sibelius-Akatemiassa 18-vuoden ikäisenä. Opintojensa ohella Christianilla on jatkuvasti ollut projekteja tanskalaisten amatööriorkestereiden kanssa. Keväällä 2014 hän johti suomalaista NYKY Ensemble -yhtyettä.

Monipuolisen muusikon Janne Nisosen voi nähdä niin kapellimestarina, konserttimestarina, liidaajana, viulusolistina kuin kamarimuusikkonakin. Viime vuosina Nisonen on liidannut menestyksekkäästi Tapiola Sinfoniettaa sekä useita muita orkestereita konserttimestarin paikalta. Erikoistuminen kapellimestarittomaan työskentelyyn johti myös Jousia Ensemblen perustamiseen. Tämä tinkimättömistä projekteistaan tunnettu yhtye soitti ensikonserttinsa vuonna 2008.

Lauri Ahokas on opiskellut orkesterinjohtoa monipuolisesti Atso Almilan ja Jorma Panulan johdolla sekä täydentänyt opintojaan lukuisilla mestarikursseilla. Ahokas on opiskellut pianonsoittoa Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksessa opettajinaan Meri Louhos ja Hui-Ying Liu-Tawaststjerna, sekä Sibelius-Akatemian esittävän säveltaiteen koulutusohjelmassa prof. Erik T. Tawaststjernan johdolla. Hän suoritti pianonsoiton A-tutkinnon 2011 korkeimmin arvosanoin ja valmistui musiikin maisteriksi 2013.

Huilisti Heta Aho on opiskellut huilunsoittoa Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksessa Hanna Juutilaisen sekä Petri Alangon johdolla. Aho on erityisen kiinnostunut uudesta musiikista ja on opiskellut myös sävellystä Jovanka Trbojevicin ja Juhani Nuorvalan johdolla. Kuluneena kesänä Aho on esiintynyt Kuhmon Kamarimusiikissa, Crusell-viikolla sekä Helsingin Juhlaviikoilla.

Joensuun kaupunginorkesterin kunniakapellimestari ja kapellimestariluokan valmentaja Atso Almila on toiminut kapellimestarina muun muassa Suomen Kansallisteatterissa sekä Seinäjoen, Joensuun, Kuopion ja Tampereen kaupunginorkestereissa. Sibelius-Akatemiassa hän on toiminut orkesterinjohdon yliassistenttina ja kapellimestariluokan lehtorina. Hän aloitti kapellimestariluokan määräaikaisena professorina syksyllä 2013. Syyskuussa 2010 ilmestyi Almilan kokoama kirja Vaistoa on vaikia opettaa, Atso Almilan ja Jorma Panulan keskusteluja kapellimestarin työstä, opettamisesta, musiikista ja elämästä.

Torstaina 4.9. klo 17 Carelia-salilla
pidetään avoimet harjoitukset. Kaupunginorkesteri toivottaa lämpimästi tervetulleeksi kuuntelemaan Kapuluokan matinean harjoituksia! Avoimet harjoitukset ovat upea tilaisuus päästä seuraamaan kapellimestarityöskentelyä ja konserttiohjelmiston harjoittelua. Tilaisuus on maksuton.

Konsertin lipunmyynti
Carelicum, p. (013) 267 5222
[email protected]
www.lippupalvelu.fi

Ovelta ennen konsertin alkua, Carelia-sali, Yliopistokatu 4
www.joensuu.fi/orkesteri