07.11.2013

HKO ja koululaiset konsertoivat yhdessä Musiikkitalossa 12.11.

Helsingin kaupunginorkesteri konsertoi yhdessä helsinkiläisten musiikkiluokkien kanssa Juniorikonsertissa Musiikkitalossa ensi tiistaina 12.11. klo 19.00. Konsertin kapellimestarina on Atso Almila ja sen juontaa musiikkipedagogi Satu Sopanen. Konsertissa kuullaan ensimmäistä kertaa HKO:n historiassa lapsen säveltämä teos sinfoniaorkesterin soittamana.

Järjestyksessä neljäs HKO:n Juniorikonsertti tuo yhteen yhdeksän helsinkiläisen peruskoulun 5-musiikkiluokkalaiset ja sinfoniaorkesterin. Yksi Juniorikonsertin solisteistaon Sohvi Puska, joka soittaa kontrabassolla valitsemansa Joseph Antoine Lorenzitin teoksen Gavotte. ”Olen soittanut kappaletta aika pitkään ja osaan sen hyvin”, Sohvi kertoo. Sohvin luokalta tulee lapsiorkesteriin myös neljä muuta kontrabassonsoittajaa. ” Olemme soittaneet orkesterikappaleita koulussa ryhmätunneilla, eivät ne ole tuntuneet kovin vaikeilta”, Sohvi toteaa.

Juniorikonsertissa esitetään 12-vuotiaan Viivi Helisalon säveltämä teos ”Kahden tuulen välillä”, joka on syntynyt Kuule, minä sävellän! -sävellysjaksolla vuonna 2011. Musiikkitalon päätoimijoiden Taideyliopiston Sibelius-Akatemian, Radion sinfoniaorkesterin ja Helsingin kaupunginorkesterin sekä Suomen Kansallisoopperan ja Musiikkitalon Kuule, minä sävellän! -hankkeessa lapset ja nuoret säveltävät ammattisäveltäjien johdolla ammattiorkesterien soittajista kootulle orkesterille. Hanke sai alkunsa New Yorkin filharmonikkojen Education-osaston kiinnostuksesta suomalaista musiikkikasvatusta, koulutusta ja osallistavaa taiteellista toimintaa kohtaan.

Viivi Helisalolle Juniorikonserttiin osallistuminen tällä tavoin on suuri kunnia: ”Se, että sävellykseni esitetään nyt sinfoniaorkesterin konsertissa, on ihan mahtava tilaisuus. Eihän tätä kaikille tapahdu!” Viivin sävellysprosessia ja teoksen sovittamista sinfoniaorkesterille on ohjannut säveltäjä Olli Kortekangas. Viivi on myös esiintynyt itse ensimmäisessä Juniorikonsertissa vuonna 2010 huilistina ja viulistina. Viivi evästi Juniorikonsertin solistia Sohvi Puskaa: ”Voimakkaasti kannattaa soittaa, että kuuluu – ja iloisesti!”

Konsertinohjelma: www.hel.fi/filharmonia