07.09.2015

Goldmarkin harvoin esitetty viulukonsertto 10.9. Sinfoniasarjassa Kuopiossa


Sinfoniasarja käyntiin Wienin kulta-ajan sävelillä – Brahmsin sinfonia soi myös päivämatineassa


Kuopion kaupunginorkesteri käynnistää syksyn Sinfoniasarjan torstaina 10.9.2015 klo 19 Wienissä sävelletyllä musiikilla: Goldmarkin romanttisella viulukonsertolla ja Brahmsin mahtavalla sinfonialla. Viulusolistina on ensimmäistä kertaa Kuopioon saapuva Alena Baeva, Kuopion kaupunginorkesteria johtaa kapellimestari Sascha Goetzel. Keskipäivällä orkesteri soittaa Brahmsia päivämatineassa.

Jean Sibeliuksellekin sävellysoppia antaneen unkarilaisen säveltäjä Karl Goldmarkin ensimmäinen viulukonsertto on kantaesitetty vuonna 1877 ja se on yksi eniten esitetyistä säveltäjän teoksista. Tämän harvemmin kuullun ja hyvin romanttisen teoksen tulkitsee Kuopiossa huippuviulisti Alena Baeva. Sascha Goetzelin johtama Kuopion kaupunginorkesteri esittää Johannes Brahmsin suurten mittasuhteiden ensimmäisen sinfonian. Teoksen yhtenä inspiraation lähteenä sanotaan olleen rakkaus säveltäjäystävä Robert Schumannin vaimoa, pianisti Clara Schumannia kohtaan. Mielen vallanneet ajatukset ja tunnekuohut välittyivät myös nuottipaperille. Omaelämäkerrallisena pidetyn teoksen ”Clara-teema” on lähes jatkuvasti läsnä sinfoniassa, mutta myös Beethovenin vaikutus ja ”kohtalorytmi” ovat sävellyksessä kuultavissa.

Kuopion kaupunginorkesterin soittoa voi edelleen kuulla myös päiväaikaan, kun orkesterin avoimissa harjoituksissa sinfoniakonsertin teoksia viimeistellään iltaa varten. Syksyn ensimmäisessä päivämatineassa torstaina 10.9. klo 12 orkesteri soittaa Sascha Goetzelin johdolla Johannes Brahmsin ensimmäisen sinfonian. Matinean kesto on n. 40 min.

Alena Baeva
Alena Baeva kuuluu sukupolvensa eturivin viulisteihin. Hän työskentelee säännöllisesti huippuorkestereiden kanssa, kuten Mariinski-orkesteri, Tokion Sinfoniaorkesteri, Tšaikovski-sinfoniaorkesteri, Pietarin Filharmoninen orkesteri ja Belgian kansallinen orkesteri. Kapellimestareista mm. Valeri Gergiev, Krzysztof Penderecki, Sir Neville Marriner, Vladimir Fedosejev, Paavo Berglund, Kazuki Yamada, Sakari Oramo sekä Pablo Heras-Casado ovat tulleet tutuiksi yhteistyön myötä. Kamarimusiikkia hän on soittanut Marta Argerichin, Juri Bashmetin, Steven Isserlisin, Nikolai Luganskin, Misha Maiskin, Аlexander Knjazevin, Vadim Kholodenkon ja Itamar Golanin kanssa.

Viimeisimpiä Baevan uran huippuhetkiä ovat olleet Mariinski-konserttitalon avajaisresitaali Pietarissa, esiintyminen Juri Bashmetin ja Englannin Kamariorkesterin kanssa Lontoon Cadogan Hallissa, kiertue Jean Claude Casadesuksen johtaman Lillen orkesterin kanssa, konsertteja Trondheimin solistien kanssa sekä esiintymiset Klassik Open Air -ulkoilmakonserteissa yli 75.000 kuulijalle. Viime aikoina Baeva on esiintynyt Weimarin Staatskapellen kanssa ja soittanut Šostakovitšin toista viulukonserttoa Salle Pleyelissä Pariisissa. Tulevia esiintymisiä on sovittu mm. Belgradin ja Zagrebin filharmonisten orkesterien, Lillen orkesterin, Englannin Kamariorkesterin ja Brysselin filharmonikkojen kanssa.

Alena Baeva syntyi 1985 musikaaliseen perheeseen. Viisivuotiaana hän aloitti viuluopinnot Alma-Atassa opettajanaan Olga Danilova. Hän jatkoi opintoja mm. Moskovan konservatoriossa. Musiikillista oppia ja tukea hän on saanut myös arvostetuilta muusikoilta Mstislav Rostropovitš ja Seiji Ozawa: vuodesta 2003 Baeva on soittanut Rostropovitšin oppilaana ja vuodesta 2007 hän on opiskellut Sveitsissä Ozawan akatemiassa. Lisäksi hän on osallistunut Ida Haendelin, Maxim Vengerovin, Shlomo Mintzin ja Boris Garlitskyn mestarikursseille. Vuonna 2004 Baeva voitti Grand Prix -palkinnon Moskovan kansainvälisessä Niccolò Paganini -kilpailussa ja sai sen myötä käyttöönsä Henryk Wieniawskille kuuluneen Stradivarius-viulun. Vuonna 2007 hän voitti 1. sijan ja kuulijoiden palkinnon Sendain kansainvälisessä viulukilpailussa.

Alena Baeva on levyttänyt Bruchin ja Šostakovitšin konserttoja Venäjän kansallisen orkesterin kanssa Pentatone Classics -levymerkille sekä Szymanowskin konserttoja (DUX) ja Poulencin, Prokofievin ja Debussyn sonaatteja (SIMC). Vuonna 2013 Sony Classics julkaisi Schubertin Erlkönigin Baevan ja Juri Bashmetin tulkitsemana. Lisäksi Baeva on soittanut lukuisissa radio- ja tv-nauhoituksissa Belgiassa, Saksassa, Israelissa, Puolassa, Japanissa, Portugalissa, Venäjällä ja Yhdysvalloissa. Alena Baevan viulu on Stradivarius ”Molitor” vuodelta 1697.

Liput Kuopion Musiikkikeskuksen Konserttisalissa 10.9. klo 19 järjestettävään Sinfoniasarjan I konserttiin: 30 / 25 / 11 €. Liput klo 12 Päivämatineaan 7 €. Hinnat sisältävät Kuopion Musiikkikeskuksen palvelumaksun 2 €/ lippu. Palvelumaksut vaihtelevat ostopaikasta riippuen. Lipunmyynti Kuopion Musiikkikeskus (Kuopionlahdenkatu 23), Kuopion kaupunginteatteri (Niiralankatu 2), Sokos Kuopio, Kuopio Info kauppakeskus Apajassa sekä Lippupisteen myyntipisteet kautta maan. Musiikkikeskuksen ja kaupunginteatterin yhteinen palvelunumero: 0600 96 100 (1,98 €/ min. + pvm). eLiput: www.lippu.fi.