03.03.2015

Age of Anxiety -konsertti yhdistää runon, sinfonian ja 99 maalausta


W.H. Audenin
Pulitzer-palkittu Age of Anxiety -runo inspiroi säveltäjä Leonard Bernsteinia (1918–1990) säveltämään suosituksi nousseen toisen sinfoniansa, joka kantaesitettiin vuonna 1949. Viisikymmentä vuotta myöhemmin saksalainen kuvataiteilija Alexander Polzin (s. 1973) oli yhtä vaikuttunut runosta ja loi sen teemoja käsittelevän 99 maalauksen teossarjan. Nyt Bernsteinin sinfonia ja Polzinin maalaukset yhdistyvät kokonaistaideteokseksi Turun filharmonisen orkesterin konserteissa torstaina 5.3. ja perjantaina 6.3. klo 19.00 Turun konserttitalolla.

Audenin runo Age of Anxiety(Levottomuuden aika) käsittelee ihmisyyttä ja identiteettiä sodan ja teollistumisen keskellä. Bernsteinin sinfonia nro 2 seuraa uskollisesti runon sisältöä, vaikka se ei ollut hänen tarkoituksenaan. Tyyliltään musiikki ulottuu uusklassismista 12-sävelmusiikkiin, lähes brahmsmaiseen romantiikkaan ja toisen osan eloisaan jazziin. Myös Polzinin teokset, jotka projisoidaan konserttisalin takaseinään keskittyvät runon tunnelmaan, mutta pikemminkin pelkoa hälventäen kuin sitä lietsoen.

Konsertin ensimmäisellä puoliskolla kuullaan Igor Stravinskyn (1882–1971) värikkäimpiin teoksiin kuuluva Satakielen laulu, joka sekin perustuu kirjallisuuteen. Tämä sinfoninen runo on ottanut aiheensa H.C. Andersenin klassikkosadusta Kiinan keisarista, joka rakastuu satakielen lauluun. Stravinskyn jälkeen esitetään Maurice Ravelin (1875–1937) laajamuotoinen La Valse.

TFO:n konsertteja saapuu johtamaan israelilais-amerikkalainen Benjamin Shwartz (s. 1979), joka on kiertänyt Age of Anxiety-teoskokonaisuuden kanssa myös muissa kansainvälisissä konserttisaleissa. Bernsteinin sinfonia nro 2:n vaativat piano-osuudet saapuu soittamaan nousujohteista kansainvälistä uraa tekevä pianisti Daria Rabotkina.

Konsertteja edeltää varaslähtö Konserttitalon ala-aulan kahviossa klo 18. Varaslähtöön on konserttivieraille vapaa pääsy, ja siellä esitellään illan teokset ja taiteilijat.

Age of Anxiety Turun konserttitalolla to 5.3. klo 19.00 ja pe 6.3. klo 19.00. Benjamin Shwartz, joht., Daria Rabotkina, piano, Alexander Polzin, visualisointi, Turun filharmoninen orkesteri. Stravinsky – Ravel – Bernstein. Liput 21/16/9 €. Varaslähtö molempina konsertti-iltoina klo 18.00.

Kevään sinfoniasarjan päätöskonsertin ohjelmisto muuttuu

Turun filharmonisen orkesterin 28.5. pidettävä Mozartkugeln-konsertti saa uuden ohjelmiston. Ohjelmistoon alun perin kuulunut Wolfgang Amadeus Mozartin (1756–1791) 40. sinfonia poistuu ohjelmistosta ja sen tilalle tulee hänen 29. ja 35. sinfoniansa. Konsertissa kuullaan myös Mozartin alkusoitto oopperasta Figaron häät ja niin ikään Mozartin viulukonsertto nro 5 A-duuri.

Konsertin kapellimestarina ja solistina toimii suurta menestystä nauttiva Julian Rachlin.

Lipunmyynti
Lippuja Turun filharmonisen orkesterin konsertteihin myy Lippupalvelu, www.lippupalvelu.fi. Turussa lippuja voi ostaa myös Turun kulttuurikauppa Ars Musicasta Turun konserttitalolta, avoinna ma–pe klo 11–17. Lippuja myydään myös ovella tuntia ennen tilaisuuden alkua, mikäli paikkoja on jäljellä.